“Türkiye Gravürü" Sergisi
30 Aralık 2015 – 20 Ocak 2016
CKM (Kadıköy Belediyesi Caddebostan Kültür Merkezi) 30 Aralık 2015 – 20 Ocak 2016 tarihleri arasında, 20 sanatçının 40 gravüründen oluşan “Türkiye Gravürü Sergisi” başlıklı sergiyi ağırlıyor.

Sanatsal çalışmalarını daha çok boya resimde yoğunlaştırmış, yurdumuzda çağdaş resmin değerli isimlerinin; Artin DEMİRCİ, Eray ÖZCAN gibi sanatçıların ilk diyebileceğimiz gravürlerinin yer aldığı sergide, boya resmin yanı sıra gravüre de ağırlık veren, gravürleriyle ulusal ve uluslararası sergilerde, sempozyumlarda önemli başarılar gösteren, Ahmet Umur DENİZ, Erkin KESKİN, Mesut EREN, Beyza BOYNUDELİK, Aslıhan KAPLAN BAYRAK, Setenay ALPSOY, Mahmut DURMUŞ gibi sanatçıların kendi estetik gereksinimleri açısından teknik yetkinlik barındıran yeni çalışmalarını izleyebileceğiz.

Çoğu genç kuşak sanatçıların işlerinden oluşan bu sergi “Türkiye Gravürü” başlığıyla düzenlenecek bir dizi serginin ilkini oluşturmaktadır. “Türkiye Gravürü” sergi dizisinin 5.’si gerçekleşirken, bu sergilerde yer alan işlerin bütünü bir kitapta toplanacaktır. “Türkiye Gravürü” sergileri bir Gravürist etkinliğidir.

Gravürist 2009 yılından başlayarak, sanatçı, öğretim üyesi Umut GERMEÇ’ in düzenlemesinde görev aldığı sergilerle bir araya gelen sanatçıların oluşturduğu ve özünde gravür tutkusu olan birlikteliğin adı olmuştur. 2010 yılında “İstanbul’la Yüzleşme – Yüz Çağdaş İstanbul Gravürü” çalıştayını, sergilerini gerçekleştirmiş ve çok özenli bir çalışmayla aynı adlı kitabını yayınlamıştır. Gravürist çalışmalarını yayımlamak için “gravurist.com” sitesi oluşturulmuş ve beş yıldır etkin durumdadır.
executed by SergiRehberi.com